Bemutatkozás

Tiszaug község Bács-kiskun megye és Jász-nagykun Szolnok megye határán fekszik. Lakosainak száma megközelíti az 1000 főt.

A Tisza vonzása miatt sokan vásárolnak a községben hétvégi házat, hiszen a gyönyörű természeti környezet számos lehetőséget nyújt a kikapcsolódni, pihenni vágyóknak. A Holt-Tisza és az élő Tisza ölelésében helyezkedik el a község.

Munkalehetőséget a helyi szociális intézmények biztosítanak, illetve Lakitelken, Kecskeméten, Kunszentmártonban, Cserkeszőlőn helyezkednek el. A környező településekről is fogadunk gyermekeket, mert a szülők élnek a szabad óvodaválasztás lehetőségével. A település egyedüli oktató-nevelő intézményeként működünk, mivel az általános iskola jó néhány évvel ezelőtt bezárt.

Egy óvodai csoporttal működik intézményünk. A maximálisan felvehető gyermeklétszám: 25 fő. Jelenleg vegyes életkorú a csoport 23 fővel. Az óvoda épülete 1990-re alakult át óvodává a volt iskola épületéből hozzáépítéssel. Az épület homlokzata 2009 nyarán kapott esztétikus, új külsőt: nyílászáró csere és festés történt. Az óvoda épületét, udvarát, berendezését úgy alakítottuk ki, hogy a lehető legjobban szolgálja a gyermekek biztonságát, kényelmét, biztosítsa egészségük megőrzését, nevelését, fejlesztését.

Az épület két csoportszobából áll, melyből az egyik tornaszobaként funkcionál. Két mosdó áll a gyerekek rendelkezésére (fiú-lány), valamint egy tágas öltöző, folyosó és iroda. Az épület hátsó részében helyezkedik el a dolgozói öltöző, mosdó, fejlesztő szoba, raktár, kazánház, mosókonyha és a melegítő konyha.

Óvodánk udvara részben füvesített, részben betonozott járda és egy hatalmas fedett terasz áll a gyerekek rendelkezésére. Nevelési alapelveink:
- Az óvodai nevelés a családi nevelés kiegészítője. Az óvodában törekszünk a nyugodt, családias, szeretetteljes légkör kialakítására, melyben a gyermeket egyéni testi-lelki, szociális és értelmi képességei szerint fejlesztünk. Emellett élmény alapú tapasztalatok biztosításával a gyermekek érdeklődésére építve segítjük fejlődésüket.
- Legfőbb tevékenységünk a szabad játék, mely tudatosan, tervszerűen megtervezett tanulási folyamat helye.
- Fontosnak tartjuk egymás elfogadását, tiszteletét és szeretetét. Ösztönözzük a barátságok alakulását.
- A családokkal szorosan együttműködünk a gyermek fejlődése érdekében.
- Partnerközpontú működésünk a partnereink igényeinek megismerésével és figyelembe vételével történik.
- A komplex foglalkozásokkal a környező világ folyamatainak megértetését és általa a környezettudatos magatartás – a környezet védelméhez és megóvásához, a fenntarthatósághoz kapcsolódó – szokásokat alakítjuk ki.
- Fontosnak tartjuk a nyelvi-kommunikációs nevelés kiemelt szerepét a beszédhibák csökkentésére.
- Figyelembe vesszük az egyéni sajátosságokat, egyéni érési ütemet a hátrányos helyzetű gyerekek, a halmozottan hátrányos helyzetűek, a BTMN és az SNI gyermekek differenciálásánál.

Óvodánk a családokkal szorosan együttműködik, amely a kölcsönös bizalmon, a segítségnyújtáson alapul.

Célunk:
• olyan gyermekek nevelése, akik érzelmekben gazdagok, szeretnek óvodába járni, kötődnek a közösséghez aminek tagjai, nyitottak egymás iránt,
• kötődnek lakóhelyükhöz, szeretik és tisztelik társaikat és a környezetükben élő felnőtteket,
• erősen kötődnek a meséhez, a zenéhez, a tánchoz és az alkotó tevékenységekhez,
• óvják környezetüket, aktívan részt vesznek a természetvédelemben,
• elfogadják a különbözőségeket, együttműködésre képesek,
• vannak barátaik a csoportban
• képesek beilleszkedni az iskolai életbe, alkalmazkodni tudnak az új helyzethez.
• boldogok, kiegyensúlyozottak
 Túri-Kisné Szőke Melinda
Intézményvezető